Sadzonki Truskawek | Kwalifikowana Szkółka sadzonek truskawek

O Sadzonkach

Tu znajdziesz informacje o Jakości i Rodzajach sadzonek.
Aby poznać ofertę wraz odmianami wybierz zakładkę OFERTA

 

Ochrona i jakość naszych sadzonek

Oferowane sadzonki są bardzo dobrej jakości, spełniają wysokie standardy polskie i europejskie. Stanowią nie tylko podstawę wysokich plonów ale również uchronią plantatorów przed niebezpiecznymi chorobami i szkodnikami.

Sprzedawane sadzonki mają pełną ochronę:

 1. Sadzonki pochodzą z młodych, jednorocznych mateczników.
 2. Podczas uprawy sadzonek:
  z roślin matecznych usuwamy kwiatostany;
  prowadzimy selekcję negatywną, pozostawiając najsilniejsze egzemplarze;
  wykonujemy zabiegi ochronne przeciw chorobom i szkodnikom.
 3. Wreszcie prowadzone plantacje są pod stałą kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Kompleksowe badanie gleby przed założeniem matecznika, regularne i wnikliwe kontrole plantacji w okresie wzrostu oraz ostateczna laboratoryjna ocena zdrowotności i występowania szkodników na roślinach gwarantują materiał szkółkarski najwyższej jakości.

Dzięki temu, wszystkie sprzedawane sadzonki posiadają Świadectwo Kwalifikacji, jako gwarancję zdrowotności i czystości odmianowej. A nasza Szkółka ma prawo do ich sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej i poza nią.

 

Sadzonki Frigo oraz Zielone

Uprawiamy i sprzedajemy dwa rodzaje sadzonek.

Sadzonki Frigo – to sadzonki kopane w stanie spoczynku zimowego (późną jesienią i zimą) i umieszczane w chłodni, a sadzone wiosną.

Zalety i przewaga sadzonek frigo nad zielonymi wynika z faktu, że sadzonki „frigo” po posadzeniu zachowują się tak jak rośliny dopiero rozpoczynające wegetację, ich wzrost i rozwój odbywa się jednak dużo gwałtowniej, bo sprzyja temu dłuższy już dzień i wyższa temperatura niż wczesną wiosną, gdy wegetacja postępuje bardzo powoli. Ponadto nie przechodzą one stresu spowodowanego przesadzeniem, a ponieważ najczęściej są bezlistne, nie przesychają, po posadzeniu zaś nie tracą wody wskutek transpiracji (parowania wody z nadziemnych części roślin). Przy jednoczesnym sadzeniu sadzonek „frigo” i „zielonych”, rośliny „frigo” szybko „przeganiają” sadzonki „zielone”, które długo jeszcze przechodzą stres związany z fizycznym uszkodzeniem systemu korzeniowego, bezpowrotną utratą części uruchomionych już substancji pokarmowych oraz przesuszeniem i rozłogów z tych sadzonek (co opóźnia krzewienie się roślin, czyli wyrastanie koron bocznych).

Sadzonki Frigo posadzone do gleby o małej wilgotności, przyjmują się zwykle wszystkie i rosną bardzo szybko (siła wzrostu takich roślin jest wręcz zadziwiająca). Plonują średnio już po 8-10 tygodniach od posadzenia. Dysponując sadzonkami „frigo”, można zakładać plantację w dowolnym czasie, uzyskując owoce w ściśle zaplanowanym terminie, np. w maju lub w sierpniu. Owoce z uprawy sterowanej zbiera się w czasie, kiedy plantacje tradycyjne zakończyły już owocowanie lub jeszcze nie rozpoczęły, dzięki czemu uzyskuje się wyższe ceny owoców. W następnych latach truskawki te owocują już normalnie, w terminach tradycyjnych ale uzyskuje się bardzo wysokie plony. Najwyższe ceny owoców uzyskuje się z sadzonek wysadzonych w lutym i w marcu.

Sadzonki Frigo sortuje się wg średnicy korony, która przekłada się na wielkość plonu w roku nasadzenia:

 • sadzonki tzw. B – średnica korony poniżej 10 mm,
 • sadzonki tzw. A – średnica korony 10-15 mm,
 • sadzonki tzw. A+ – średnica korony powyżej 15-20  mm
 • sadzonki wielko koronowe (zagonowe) – średnica powyżej 20 mm najczęściej do 25 mmm.

Sadzonki Frigo sadzimy dość głęboko tak, aby zielone „serce” było ledwo widoczne z ziemi; ziemia osiadając i tak je odsłoni. Przy dokładnym ręcznym sadzeniu nie ma konieczności ich podlewania po posadzeniu.

Sadzonki Frigo są w sprzedaży: od wczesnej wiosny (w zależności od sposobu uprawy nawet od lutego) do sierpnia (bądź do wyczerpania zapasów). Ilość sadzonek  przechowywanych w chłodni jest ograniczona dlatego też (szczególnie w przypadku większych ilości) zamówienia radzimy składać wcześniej.

Sadzonki zielone/świeżo kopane – to sadzonki przygotowywane metodą tradycyjną, to jest wykopywane z materiału  matecznego „świeżo” jesienią i wiosną bezpośrednio przed dostarczeniem do klienta.

Kopanie jesienne zaczynamy zwykle od 10 września, po przeprowadzonej kwalifikacji przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz po otrzymaniu wymaganych dokumentów tj. Świadectwa Kwalifikacji i paszportów roślinnych. Uzyskiwanie i sprzedaż  trwa do późnej jesieni (do nadejścia mrozów). Jest to bardzo dobry czas na jesienne zakładanie plantacji ponieważ sadzonki są wyrośnięte, mają dojrzały system korzeniowy oraz posiadają zawiązane pąki kwiatowe (zawiązują je w okresie skracającego się dnia czyli na przełomie sierpnia/września), z których uzyskamy owoce wiosną następnego roku. Aura w tym czasie pozwala na bezproblemowe założenie plantacji, gdyż wilgotna gleba, temperatura powietrza, ilość opadów sprzyja przyjmowaniu się i wzrostowi zasadzonych truskawek.

Wiosenne kopanie rozpoczyna się z chwilą ruszenia wegetacji i trwa najczęściej do przełomu kwietnia i maja. Przy zakładaniu plantacji należy zapewnić roślinom odpowiednią ilości wody, w przeciwnym razie może wystąpić problem z przyjęciem się i wzrostem zasadzonych truskawek. Wskazane jest oberwanie rozkwitniętych kwiatów celem wzmocnienia roślin. W następnych latach odwdzięczą to się obfitym plonem. W pierwszym roku po posadzeniu nie obcinamy liści po zbiorze, ani przy jesiennym, czy też przy  wiosennym nasadzeniu.

Sadzonki zielone są zatem w sprzedaży: jesienią, zwykle od 10 września do późnej jesieni oraz wiosną, od wczesnej wiosny do przełomu kwietnia i maja. Zamówienia można i zaleca się (szczególnie przy większych zamówieniach, ze względu na ich ograniczoną ilość) składać wcześniej, co gwarantuje 100 % ich realizację.


Wersja do druku Wersja do druku